Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 711 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Nurty w fotografii

piątek, 03 października 2008 1:48
Skocz do komentarzy
Minimaliz - nurt z prostym podziałem kadru, brakiem koloru lub oszczędnym jego zastosowaniem, czystą formą (wykorzystanie bryły, prostokątów, kwadratów, trójkątów) i estetyką obrazu. Fotografie minimalistyczne emonowały ciszą, wzbudzał skojarzenia architektoniczne, były przepojone spokojem i bezruchem. Panowała na nich harmonia, precyzja i elegancja.Skłaniały odbiorcę do kontemplacji i relaksowały.
Przykład:

Edward Steichen

George_Washington_Bridge__New_York
The_Flatiron__


Modernizm - nurt, który pokazywał świat w sposób rewolucyjny, był sprzeciwem wobec pozytywistycznego realizmu. Dzięki temu nurtowi można było przez fotografię wyrazić własne odczucia i refleksję, a manipulacja obrazem otworzyła nowe, nieograniczone możliwości wyrazu. Modernizm czyli awangarda, którą dzielimy na kierunki:
   - secesja - oddzielenie się artysty od nietwórczej i naśladowczej koncepcji dzieła.
   - "sztuka dla sztuki": dekadentyzm - bunt artysty przeciw społeczeństwu, spowodowany bezsilnością jednostki ludzkiej. Kult artysty,który wybijał sie ponad przeciętny tłum i kult sztuki czystej, uwolnionej od celów społecznych i użytkowych.
   - surrealizm - wizualne wyrażenie tego, co jest wewnątrz artysty. Dzieła burzyła porządek logiczny. Wizje były groteskowe z pogranicza jawy, snu, halucynacji, fantazji.
   - symbolizm - przewaga ducha nad materią. Świadoma deformacja rzeczywistości i przypisanie jej elementom dodatkowych znaczeń.
   - impresjonizm - celem tego kierunku było maksymalne zbliżenie do natury, uchwycenie ulotności i zmienności światła. Ten sam krajobraz wygląda inaczej w różnych porach dnia, w zależności na ilość padającego światła, jego nasilenie i kąt.

Przykłady:
Jak być Młodym i pięknym, 1925, kolaż
Study with pins and ribbons

Fotografia abstrakcyjjna - czyli fotografia łamiąca wszelkie schematy, odrzuca koncepcje odzwierciedlania rzeczywistości, tworzy swój własny autonomiczny świat układów, form i barw. W tym nurcie trudno jest dostrzec związek między fotografią a jej przedmiotem, jest przeciwieństwem nurtu konceptualnego. Fotografia abstrakcyjna jest w pewnym sensie podobna do malarstwa abstrakcyjnego. Tylko, że w malarstwie artysta zostawia ślad na płótnie, jego gest malarski. W fotografii natomiast ślad zostawia nie ręka artysty ale promienie światła, dopiero sposób w jaki przetworzy artysta rzeczywistość przed obiektywem, może nam coś powiedzieć o charakterze twórczości artysty.
Ten rodzaj fotografii jest intektualny i analityczny, wymaga od autora narracji, interpretacji dla której zredukowana forma jest punktem wyjścia. Pozostawione bez kontekstu są same w sobie dziełami estetycznymi.
Przykłady:
Józef Robakowski Małżeństwo 1964
Józef Robakowski Rolki, 1970


Fotografia konceptualna - nurt fotografii XXwieku. Artyśi tego nurtu odrzucili prymat przedmiotu nad ideą, przy jednoczesnym mocnym podkreśleniu intelektualnego charakteru twórczości. Fotografia ta jest odpowiedzią na minimializm, pop-art gdzie główną rolę miał przedmiot. Ideą koncepcjonalizmu jest fotografia czysta, gdzie bardzo waży był proces tworzenia.
    Marcel Duchamp uznawany za patrona konceptualizmu przesunął zainteresowanie artysty
z procesu twórczego i dzieła na przedmioty gotowe (ready mades),
stawały się one sztuką z woli fotografa, a nie dlatego ze przedstawiały walory estetyczne,
podkreślał role przypadku w procesie twórczym jako czynnika decydującego.

M.Duchamp_Fountaine
M.Duchamp_ready_made
oceń
2
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  30 752  

Dziś mamy:

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

O moim bloogu

fotografia- pasja, hobby.. troszkę wierszy, troszkę książek.. no i muzyczka też się znajdzie..przynajmniej ta której sama słucham :)

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl